Aktualności

Back to school. Polecamy dramy szkolne

Już za parę dni rozpocznie się kolejny rok szkolny, a wkrótce także nowy rok akademicki. Wiemy, że wśród Was niektórzy za chwilę wrócą w szkolne lub uczelniane mury. Mamy nadzieję, że idziecie do szkół po udanych wakacjach wypoczęci i pełni energii. Życzymy Wam, aby nowy rok przyniósł Wam wiele wartościowych wydarzeń, projektów, ciekawej wiedzy, dobrych przyjaźni i nowych znajomości. A może i nawet miłość. 😉 A jeśli będziecie mieli ochotę na trochę relaksu, to zapraszamy do obejrzenia polecanych przez nas dram o tematyce szkolno-campusowej. Być może zaintrygują Was nasze polecenia, a może i Wy macie swoje ulubione „school dramas”? Podzielcie się nimi z nami!

 

Mintty poleca:

Extra-ordinary You

Polecam tę dramę, ponieważ wciąga od pierwszego odcinka. Bardzo podoba mi się to, że nie jest typową szkolną dramą i jest tam mnóstwo elementów fantastyki oraz tajemnic. Nie przepadam za głupiutkimi głównymi bohaterkami i rycerzami, którzy wiecznie ratują im skórę, dlatego widząc, że główna bohaterka jest w miarę ogarnięta i chce działać, aby zmienić bieg swojej historii, byłam przeszczęśliwa. W dodatku tę dramę przyjemnie się ogląda, bo odcinki trwają po pół godziny i w każdym z nich wiele się dzieje. Były też momenty, do których chętnie wracałam myślami (a także odtwarzałam sobie ponownie wideo :D). Gorąco polecam!

 


Suzy poleca:

Switched

Chcieliście kiedyś zamienić się ciałami z osobą, której zazdrościliście, chociażby wyglądu? „Switched” to drama, w której Zenko, nielubiana „brzydula” przy kości kradnie ciało popularnej, atrakcyjnej i zgrabnej Ayumi. Drama, pomimo że została wydana w 2018 roku, jest bardzo na czasie. Bycie pięknym i zgrabnym jest niczym błogosławieństwo, a brzydota i nadwaga traktowane są jak choroba. Jednak bywa i tak, że wygląd idzie w parze z charakterem. Podczas oglądania możecie zobaczyć, jak wygląda codzienne życie brzydulki, z czym się zmaga w domu, przez jakie prześladowania przechodzi w szkole oraz co odebrała lubianej i pięknej Ayumi. Nieco mroczna drama z elementami science-fiction, paroma uroczymi momentami, o brzydkiej prawdzie i miłości. Sądzę, że warto poświęcić wolną chwilę tej dramie.


Riva poleca:

Gokusen (S.1-3)

Drama jest dość stara, bo pierwszy sezon wyszedł w roku 2002, natomiast trzeci w roku 2008. Jednak mimo upływu lat w moich oczach wciąż zostaje najlepszą dramą szkolną, jaką kiedykolwiek widziałam, a widziałam ich całkiem sporo. Szczególnie moje serce zdobył sezon drugi, chociaż inne też uwielbiam. Drama opowiada o Yankumi, z pozoru zwykłej nauczycielce matematyki, która w swojej pierwszej pracy od razu dostaje wychowawstwo w najgorszej klasie w szkole. Okazuje się jednak, że nauczycielka wcale taka zwykła nie jest, ponieważ została wychowana przez dziadka, który jest szefem yakuzy, nie ma więc problemu z użyciem siły w obronie swoich wychowanków, a także we wbiciu im do głowy odrobiny życiowych mądrości. Drama porusza wiele ważnych życiowych tematów i problemów, z jakimi boryka się młodzież, a także pięknie pokazuje motyw przyjaźni i przekazuje wiele innych istotnych wartości. Chociaż postać Yankumi jest wręcz ikoniczna, to mówiąc o tej serii, nie można zapomnieć o jej przystojnych uczniach. Szkoła przedstawiona w dramie jest szkołą męską, a w klasie 3D możemy podziwiać wszystkich największych przystojniaków tamtych czasów, zaczynając od Juna Matsumoto i Shuna Oguriego w pierwszej części, Kazuyę Kamenashiego i Jina Akanishiego w drugiej czy Harumę Miurę w części trzeciej. A oprócz nich całe mnóstwo innych młodych idoli i aktorów, których później mogliśmy oglądać w wielu innych produkcjach, bo dla części z nich była to pierwsza lub jedna z pierwszych dram, która pomogła im zdobyć popularność. Co prawda panowie teraz tacy młodzi już nie są, ale co nam szkodzi nacieszyć swoje oczy, patrząc na ich młodsze wersje 😉 A, i jeszcze zapomniałam powiedzieć, że piosenki w dramie są super, utwór przewodni z drugiej części, czyli „Kizunę” od ponad dziesięciu lat mam ustawioną na dzwonek w telefonie 😉


magnolia86 poleca:

Moment of Eighteen

Koreańska drama z 2019 roku z udziałem Ong Seong-Wu, Kim Hyang-Gi, Shin Seung-Ho i wieloma innymi obiecującymi młodymi aktorami, którym towarzyszą „dorośli”: sprawdzeni weterani drugiego planu, z Kim Sun-Young i Kang Ki-Youngiem na czele. W dramie tej poruszono wiele wątków, znanych już z innych, nieraz głośnych dram: pierwsza miłość, różnice klasowe, presja na wysokie wyniki w nauce, hierarchia nie tylko w klasie, ale także wśród rodziców uczniów, stres czy wyrządzanie krzywdy innym wynikające z dążenia do zachowania „twarzy”, obawa przed opinią innych. Dramę tę wyróżnia paradoksalnie jej kameralny charakter i niespieszne tempo. Brak tutaj sztucznie podkręconego napięcia, nie oznacza to jednak, że drama nie wciąga. Wręcz przeciwnie, dobrze napisane i zagrane postacie sprawiają, że przeżywamy razem z nimi, życzymy pozytywnego rozwiązania problemów – także tym, którzy nie wzbudzają naszej natychmiastowej sympatii. A delikatnie rozwijająca się więź między wycofanym Choi Joon-Woo a Yoo Soo-Bin sprawia, że kibicujemy im w próbach odkrywania swoich mocnych stron oraz zawalczenia o swoje miejsce w świecie, które ma wobec nich inne oczekiwania. Na uwagę zasługuje także nowy wychowawca Oh Han-Kyeol. Choć daleko mu do Johna Keatinga (ze „Stowarzyszenia Umarłych Poetów”), to drogą prób i błędów stara się być nie tyle uczyć dobrze (i to angielskiego 😉 ), co przede wszystkim wspierać młodych ludzi w ich dorastaniu i nieraz bolesnym zderzeniu ze skomplikowanym światem dorosłych.


Cinderella poleca:

True Beauty

Życie w liceum wcale nie jest proste, zwłaszcza jak się nie jest chodzącym bóstwem. Im Joo Kyung to pełna życia, lecz pozbawiona urody, nastolatka z kompleksami. Po zmianie liceum staje się boginią w szkole, a wszystko dzięki umiejętnościom w makijażu. Jednak czym byłaby historia szkolna bez romansu? I tu go mamy, gdy pojawiają się dwaj amanci w postaci Su Ho oraz Seo Juna. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Ukrywanie przez Joo Kyung prawdziwej siebie przed wszystkimi powoduje, że Su Ho odkrywa jej tajemnice, dzięki czemu stają się sobie bliżsi, lecz… No właśnie, czy Seo Jun namiesza? Czy Joo Kyung dzięki Suho odkryje swoje prawdziwe piękno? Musicie sami zobaczyć, jak potoczą się losy naszego szkolnego trio! A w dramie mamy świetnie ukazaną całą otoczkę wokół ucznia mającego kompleksy, zmagającego się z brakiem akceptacji i wsparcia. Temat jest tak bardzo aktualny wśród dzisiejszej młodzieży na całym świecie. Dramę znajdziecie na naszej stronie: https://www.meiq.pl/true-beauty/

Skate into Love

Znajomi z podstawówki znów się spotykają po latach na jednym uniwersytecie. On, popularny hokeista, przystojniak, istny Bóg Lodu ze złymi wspomnieniami o niej. Ona, utalentowana panczenistka, która pod wpływem Lu Yubinga znów zaczyna walczyć o spełnienie swoich marzeń. Do tego dodajmy szczyptę chęci zemsty, gram zazdrości z powodu mocnego rywala na lodzie, a także kilogram perypetii z rodziną i znajomymi. Z tej mieszanki powstaje świetna drama z akcją na studiach! Oglądając ją, sama powróciłam wspomnieniami do swoich lat spędzonych na uczelni. Aby wiedzieć, jak potoczyły się losy Tang Xue i Lu Yubinga, musicie sami zajrzeć do odcinków! Dramę znajdziecie na naszej stronie: https://www.meiq.pl/skate-in-love/


Sysia poleca:

Who are you: School 2015

Dram o szkolnym życiu jest naprawdę dużo i ciężko wybrać jedną konkretną. Na uwagę jednak na pewno zasługują serie dram „School”, które opowiadają o problemach, z jakimi borykają się nastolatkowie w czasach szkolnych oraz o realiach koreańskich szkół (podziały klasowe, nieetyczne zachowanie rodziców i nauczycieli, bardzo kosztowne korepetycje). Do tej pory ukazały się trzy dramy z tego cyklu: 2013, 2015 i 2017. Niedługo ma się pojawić wyczekiwane„School 2021”. Jednak „Who are you: School 2015” jest chyba tą, która najbardziej utkwiła mi w pamięci i zrobiła na mnie wrażenie. Drama opowiada historię dwóch dziewczyn o identycznym wyglądzie. Pierwsza, Lee Eun Bi, jest sierotą prześladowaną w szkole. W wyniku pewnych wydarzeń próbuje popełnić samobójstwo i skacze z mostu. Druga, Go Eun Byul, wychowywała się w dobrym domu, uczęszcza do szanowanego liceum, jest najlepszą uczennicą w klasie i jest lubiana przez rówieśników. Jednak skrywa pewien sekret, który nie ułatwia jej życia. Pewnego dnia na wycieczce szkolnej, Go Eun Byul znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Niedługo potem udaje się ją odnaleźć, ale dziewczyna nie pamięta nic ze swojego życia. Nie rozpoznaje matki, przyjaciół. Czy to na pewno Eun Byul? Żeby się dowiedzieć, polecam obejrzeć tę dramę. W podwójną rolę genialnie wcieliła się Kim So Hyun. Bardzo podobały mi się też męskie kreacje aktorskie Nam Joo Hyuka i Yook Sung Jae (BTOB). Na uwagę zasługuje również świetna ścieżka dźwiękowa.

Le coup de foudre (Miłość od pierwszego wejrzenia)

Głowni bohaterowie, Qiao Yi i Yan Mo, uczęszczali do tej samej klasy i dzielili biurko. On był najlepszym uczniem, ona plasowała się na końcu stawki. Jednak powstała między nimi więź, która zaowocowała obietnicą wspólnej nauki za granicą. Niestety nagły wypadek w rodzinie Qiao Yi spowodował, że musiała ona zrezygnować ze swoich marzeń. Drogi tej dwójki się rozeszły. Po latach spotykają się ponownie. Czy uda im się odbudować dawną relację? Wg mnie jest to zdecydowane „must watch” wśród chińskich dram. Jest zabawna, wzruszająca i ma ciekawą formę: teraźniejszość jest w niej przeplatana retrospekcjami wydarzeń z przeszłości. Ciekawostka: aktorzy grający główne role, Janice Wu i Zhang Yujian, są obecnie małżeństwem i mają córeczkę. Chemia między tą parą jest zdecydowanie wyczuwalna na ekranie.
Dramę możecie obejrzeć z polskimi napisami na naszej stronie: https://www.meiq.pl/le-coup-de-foudre-milosc-od-pierwszego-wejrzenia/