Aktualności Ekipa poleca

Wojsko – czy w dramie można znaleźć realny obraz żołnierza?

Hejka, ostatnio wielu z nas myśli o tym, co się dzieje u naszych wschodnich sąsiadów. W każdym możliwym miejscu w sieci widać apele o pomoc, komunikaty o zbiórkach, podnoszące na duchu cytaty, wiersze, piosenki. W większych miastach widzimy, jak ludzie się jednoczą na protestach…  Ale z drugiej strony zastanawiamy się, co będzie… Jestem osobą, dla której tematyka wojskowa w wielu znaczeniach tego słowa ma ogromne znaczenie i przy tej okazji chciałabym przybliżyć Wam temat produkcji związanych ze służbą mundurową, jaką jest służba wojskowa. 

Żołnierz to nie jest robot, to także człowiek o wielu cechach charakterów. Tak jak my jesteśmy dobrzy lub źli, tak samo jest z wojskowymi. Nasza ekipa przygotowała dziś dla Was kilka słów recenzji dram i filmów o tematyce wojskowej. 

Zapraszam do lektury! 


eSPe poleca Wam dwa tytuły:


💣 SEARCH

Jedna z niewielu dram typowo o tematyce wojskowej, której akcja rozgrywa się w strefie zdemilitaryzowanej, na obszarze między Koreą Północną a Koreą Południową. Główny bohater, Yong Dong Jin, jest poborowym sierżantem w południowokoreańskich siłach zbrojnych i jednocześnie treserem psów. Na miesiąc przed jego zakończeniem służby wojskowej zaczynają się dziać niepokojące rzeczy i dochodzi do tajemniczych morderstw. Dowództwo postanawia utworzyć zespół specjalny do przeszukania całej strefy zdemilitaryzowanej, do którego również dołącza Son Ye Rim. Jakie niebezpieczeństwo czyha na bohaterów? W dramie przedstawione zostało również stosowanie brudnych sztuczek politycznych, w których niczego nieświadomi żołnierze, muszą brać udział i podejmować niełatwe decyzje. Czy wydarzenia z przeszłości ujrzą światło dzienne? Jaka prawda musi zostać odkryta i za jaką cenę? Jeśli ktoś szuka typowo wojskowego klimatu grozy z tajemnicą, to jest to pozycja obowiązkowa!


* Dramę możecie zobaczyć w tłumaczeniu naszej ekipy SEARCH


💣 Descendants of the Sun / Potomkowie słońca

Mimo że sama bardzo długo zwlekałam z obejrzeniem tej dramy (jakieś 2 lata od jej emisji), to w końcu się zdecydowałam… i potem obejrzałam jeszcze dwa razy! Połączenie wątku wojska z medycyną, do tego wartka akcja, nieco komedii, tragizmu oraz romansu daje nam w efekcie naprawdę udaną pozycję, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Historia opowiada o lekarzach oraz żołnierzach, których losy w pewnym momencie życia krzyżują się ze sobą, kiedy zostają wysłani do Urk – miejsca, gdzie sprawy przybierają nieciekawy obrót. Chociaż bohaterowie mają różne style życia i inne priorytety, to wszystkich ostatecznie łączy jedno: ochrona i ratowanie ludzkiego życia w podczas katastrof, porwań, gróźb z bronią w ręku i tym podobnych… Każdy z bohaterów ma tu swoją misję do wykonania. Stawiają czoła niebezpieczeństwu i patrzą śmierci w oczy. Huśtawka emocjonalna gwarantowana, uśmiechu na twarzy i motylków w brzuchu również nie zabraknie. Nie ukrywam, że niektóre wątki są tu nieco naciągnięte, ale jeśli spojrzycie na nie z lekkim przymrużeniem oka, to w efekcie obejrzycie naprawdę dobry serial. Polecam!


Sysia poleca Wam dziś dwa tytuły: 

💣 Crash Landing On You

Podczas lotu paralotnią nagły podmuch wiatru sprawia, że Yoon Seri – kobieta sukcesu i prezes znanej firmy kosmetycznej – ląduje na terenie Korei Północnej i zmuszona jest do ukrywania się. Pomaga jej w tym żołnierz Korei Północnej Lee Jeonghyeok wraz z grupą swoich podwładnych. Cała ta sytuacja przysporzy bohaterom wielu kłopotów, ale i ciekawych przygód. 

W dramie nie brakuje zabawnych sytuacji, jak i wielu wzruszających momentów. Na szczególną uwagę zasługuje tu ładnie ukazany rozwój uczuć między głównymi bohaterami oraz para drugoplanowa (niejednej osobie pewnie pękło serce). A to wszystko osadzone w realiach Korei Północnej: codzienna rutyna, rygor, stanowcze wojsko, wyraźny podział klasowy. Nie wiem, na ile przedstawione w dramie okoliczności są prawdziwe, ale kontrast między dwiema Koreami wydaje się być bardzo wyraźny i zaskakujący.

Drama ma piękną ścieżkę dźwiękową i świetną obsadę. W główne role wcielili się Hyun Bin i Seo Yejin – w rzeczywistości również są parą i planują wkrótce ślub.

💣 Doctor Stranger

Mały Park Hoon i jego ojciec – wybitny kardiochirurg, zostali przeniesieni do Korei Północnej, w celu wykonania operacji na ważnym polityku. Tym samym zostali niejako zmuszeni do pozostania w tym kraju. Po latach szkolenia Park Hoon również zostaje kardiochirurgiem. W sekrecie planuje ucieczkę do swojej ojczyzny i udaje mu się to, jednak bez swojej ukochanej. Już w Korei Południowej podejmuje się różnych zajęć, aby zdobyć pieniądze na jej odnalezienie i sprowadzenie do Korei Południowej. Los wkrótce zaczyna mu sprzyjać. Dostaje pracę w szpitalu, a do tego pojawia się kobieta niezwykle podobna do jego ukochanej. Nie jest jednak sama. W ślad za nią do Korei Południowej przybył okrutny i zawzięty żołnierz z Północy. I zabawa dopiero się zaczyna.

Drama jest pełna zaskakujących zwrotów akcji, znajdziemy w niej wątki medyczne, romantyczne, spiskowe oraz walkę o uznanie i tzw. „stołek”Zatem jeśli lubicie dramy medyczne i akcji, to ta pozycja powinna przypaść Wam do gustu. 

Na uwagę zasługuje również obsada. W rolach głównych zobaczymy tu: Lee Jongsuka (While You Were Sleeping), Park Haejina (Man to Man), Jin Saeyeon (High-end Crush) oraz Kang Sorę (Revolutionary Love).


Mintty ma dla Was film My People, My Country

Jest to film, który tak naprawdę jest kompilacją kilku krótszych filmów. Opowiada historie Chińczyków od 1940 roku. Każdy wątek ma swój urok i swoje klimaty. Wszystko rozpoczyna się od ceremonii na Placu Niebiańskiego Spokoju i opowiada dzieje cywili (a także wojska), którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie ceremonii. Nie pamiętam wszystkich historii, jednak przewijają się one aż do 2010 roku. Bohaterowie pokazują zmagania ludzi w Chińskiej Republice Ludowej i jak wyglądały wtedy rządy państwa. Ostatnimi czasy coraz częściej widuje się wątek z walecznymi taksówkarzami – w tym filmie również go nie zabrakło! Film opowiada nie tylko o dorosłych, ale też o dzieciach. Jeżeli ktoś jest ciekawy, jak niegdyś wyglądało życie Chińczyków, to polecam ten film!


Tu mam dla Was ciekawą polecajkę! Dwie osoby są tego samego zdania odnośnie jednej dramy! 

Ivati i magnolia polecają D.P.

Serial brutalny, który odsłania ciemne strony koreańskiej armii. Choć żołnierze mają za zadanie ochronę swojego kraju, to stają się oprawcami, znęcając się nad swoimi kolegami z wojska. Mimo to scenarzyści dają widzom chwilę rozluźnienia, wstawiając czasem zabawne sceny. Zabieg ten ani trochę nie sprawia, że historia traci na wiarygodności. Wszystko jest na tyle przemyślane, że balans cały czas zostaje zachowany. Z początku byłam rozczarowana tak małą ilością odcinków, bo serial ma ich tylko sześć. Jednakże po głębszym namyśle uważam, że to była mądra decyzja, bo nie ilość, a jakość przecież świadczy o wartości produkcji, a jej twórcy wykorzystali każdą minutę w najlepszy sposób. Do dzisiaj pamiętam ostatnie piętnaście minut serialu, które zrobiło na mnie wielkie wrażenie. Główny bohater (grany przez Jung Haeina) trafia do wydziału ścigania dezerterów i w każdym odcinku poznajemy historię innego żołnierza. Podoba mi się fakt, że można się było wczuć w każdą z tych postaci. Pokazanie, co przechodzili w wojsku i jakie emocje im towarzyszyły, sprawiło, że nie byli oni obojętni, a jako widz z zaangażowaniem oglądałam to, co przeżywali.


Riva poleca dla Was dziś dwie różne produkcje!

💣 Happiness

Tytuł tej dramy może wydawać się mylący, bo ze szczęściem ma ona niewiele wspólnego, raczej pokazuje wszystko to, czego ostatnimi czasy najbardziej się boimy – kolejną pandemię, stan wojenny, żołnierzy otaczających osiedla mieszkalne i ludzi umierających niemalże w każdym odcinku. Wśród tego wszystkiego pojawia się jednak iskierka nadziei w postaci głównych bohaterów (w tych rolach Park Hyungsik i Han Hyojoo), którzy walczą o to, by jakoś poradzić sobie z nieciekawą sytuacją, a przy tym nie zatracić siebie i własnego poczucia sprawiedliwości. Ważna jest również postać podpułkownika Han Taeseoka (w tej roli Jo Woojin), który kontroluje siły militarne mające zaprowadzić porządek w kraju. Podejmuje on decyzje, które z perspektywy obserwującego mogą się czasem wydawać okrutne i bezduszne, jednak wraz z przebiegiem dramy odkrywamy, że naprawdę zależy mu na tym, by jakoś opanować bieżący kryzys, a pewne ofiary są po prostu nieuniknione. Drama warta jest obejrzenia ze względu na trzymającą w napięciu akcję, a także ciekawy przegląd tego, jak różni ludzie reagują w sytuacji kryzysowej oraz tego, jak różni się myślenie detektywa, członkini jednostki specjalnej a profesjonalnego wojskowego.

* Dramę możecie zobaczyć w tłumaczeniu naszej ekipy HAPPINESS

💣 Railroad Tigers (2016)

Nie drama, tylko film i nie o żołnierzach, tylko o cywilach, jednak idealnie wpasowująca się w temat wojenny. Główną rolę gra tutaj Jackie Chan i jak większość jego filmów również ten ma raczej zabarwienie komediowe, pomimo że opowiada o niezbyt przyjemnych czasach okupacji japońskiej w Chinach w czasie drugiej wojny światowej. Osobiście obejrzałam go chyba ze trzy razy i za każdym razem tak samo mi się podobał, mimo że fanką tego typu kina raczej nie jestem. Film przedstawia historię grupy cywili, w których role wcielili się Jackie Chan, Wang Kai, Darren Wang oraz Huang Zitao czyli dla mnie po prostu wymarzony skład. Wykorzystywali oni znajomość chińskich trakcji kolejowych i wykradali Japończykom racje żywnościowe oraz amunicję czy inny sprzęt przewożony pociągami. A czasem kradli nawet całe pociągi! Oczywiście skojarzenie z czołgami kradzionymi przez traktor jest zupełnie przypadkowe 😉


Na koniec dwie polecajki ode mnie 😉

💣Arsenal Military Academy 

Do tej dramy podchodziłam jak przysłowiowy kot do psa 😉 Było to dla mnie pierwsze spotkanie z takim stylem dramy kostiumowej. We wczesnych latach XX wieku chińskie siły zbrojne zostały uwięzione w przedłużającym się, krwawym konflikcie. Walcząc ponownie z cesarsko-japońską armią, rząd powołuje młodych poborowych mężczyzn do obrony oblężonej północno-wschodniej części kraju – i tu się zaczyna historia! Dziewczyna o imieniu Xie Xiang (Bai Lu) obcina włosy i zaciąga się do wojska… Można rzec, że banał, ale tak nie jest! Xie Xiang przejmuje tożsamość tragicznie zmarłego brata, aby dołączyć do chińskiej armii. Szybko udowadnia, że ​​jest bardziej niż uzdolniona w żołnierstwie i wkrótce zdobywa miejsce w elitarnej akademii wojskowej w Szanghaju. Zaprzyjaźnia się tam z wieloma młodymi rekrutami płci męskiej, w tym z kłótliwym bogatym dzieciakiem Gu Yanzhengiem (Xu Kai) oraz łagodnym i zamkniętym w sobie Shen Junsanem (Toby Lee). Gdy rekruci zaczynają doskonalić swoje umiejętności, nabierają pewności siebie oraz decydują się podjąć własne działania, aby powstrzymać siły najeźdźców. Ale ich walka staje się bardziej skomplikowana, gdy zarówno Gu Yanzheng, jak i Shen Junsan zaczynają coś czuć do Xie Xiang. Czy towarzysze broni przetrwają gorzki smak porażek podczas konfliktu zbrojnego? Pomimo kilku scen absurdów, jeśli chodzi o sprawy wojskowe, tę dramę oglądałam z wielką przyjemnością. Pokazuje, jak ludzie potrafią połączyć siły, by postawić się agresorowi. Ale czy naprawdę wszystko okaże się w tej dramie sprawiedliwe w miłości i na wojnie? 

 

💣Swing Kids (Korea, 2018)

Ten film przenosi nas do obozu jenieckiego Geoje, gdzie pod dowództwem amerykańskich sił żyją więźniowie Korei Północnej oraz Południowej, będący pod wpływem propagandy komunistycznej. Aby „ocieplić” wizerunek obozu i pokazać, że obóz nie jest złem wcielonym, a jeńców traktuje się tu dobrze, generał rozkazuje założenie grupy tanecznej, która będzie zabawiać publikę. I tu zaczyna się właściwa historia. Jeszcze w Korei takiego kina nikt nie spotkał. Musical, film wojenny… Tak, to wszystko połączone w jedno. Dyskryminowany przez swój kolor skóry sierżant Jackson, pomimo braku wizji na sukces, zaczyna poszukiwać wśród jeńców osób z talentem tanecznym.

Po zadaniu sobie wiele razy pytania: „Czy Azjaci potrafią stepować?”, udaje mu się zebrać grupę wyrzutków. Klaun, otyły chiński żołnierz, panienka zabawiająca amerykańskich żołnierzy oraz nasz główny bohater Rho Ki Soo — bohater wojenny, młody i buntowniczy żołnierz. Jego ideologia nie pozwala mu bratać się ze zdrajcami, ale serce ciągnie do amerykańskiego tańca.
Film prowadzi nas przez historie z politycznymi intrygami i podziałami, przeplatanymi energiczną muzyką oraz tańcem. Prowadzeni rytmem życia obozowego Ki Soo, podążamy ku finałowi, który jest dla tragiczny, lecz w pewnym stopniu każdy z widzów był na niego przygotowywany. Film ten pokazuje nam, że taniec łączy ludzi ponad ich podziałami ideologicznymi, a nawet łamie bariery językowe!


BONUS od Rivy!

Takes a Real Man S2 (Chiny)

To nie drama, tylko reality show, który ma również swój koreański odpowiednik, jednak ja akurat oglądałam chiński, więc tylko o tym mogę się wypowiedzieć. Ogólny koncept programu jest taki, że kilku celebrytów (piosenkarze, aktorzy, sportowcy) zostaje powołanych do armii, gdzie mają odbyć szkolenie wojskowe. Oczywiście zapewne prawdziwe wojsko nieco różni się od tego przedstawionego w programie, jednak już tutaj widać to zderzenie rzeczywistości celebrytów, którym normalnie wszystko podstawia się pod nos, z rzeczywistością, w której trzeba bez dyskusji wykonywać polecenia dowódcy, wstawać w środku nocy na sygnał i zapomnieć o tonie kosmetyków używanych na co dzień. W tej edycji programu jako goście występowali z mężczyzn: Huang Zitao, Sun Yang, Jiang Jinfu oraz Li Rui, natomiast z kobiet Yang Mi, Tong Liya, Shen Mengchen i Zhang Lanxin. Chociaż osobiście zaczęłam oglądać program ze względu na jednego z chłopaków, to tak naprawdę znacznie chętniej oglądałam zmagania dziewczyn, które wielokrotnie okazywały się znacznie lepiej odnajdywać w realiach wojskowych niż mężczyźni. I polecam serdecznie naukę chińskich liczb razem z Huang Zitao robiącym karne pompki za pyskowanie i inne przewinienia. Chyba z pół programu mu zajęło nauczenie się, że czasem lepiej się zamknąć i po prostu robić, co każą 😛 A, i paniom, które liczą na obejrzenie przystojnych panów w mundurach, dodam jedno – zapomnijcie o celebrytach biorących udział w programie – ich dowódca jest sto razy lepszy niż oni, i to prawdziwy żołnierz, a nie udawany 😉


„Ze szkoły wojennej życia. Co mnie nie zabija, to czyni mnie silniejszym”.

Przechodząc do końca naszej polecajki, tym cytatem chcę dodać Wam otuchy. Wielu sił na każdy nadchodzący dzień!

Jak widać, propozycji zebrało się całkiem sporo, a i tak nie wyczerpaliśmy tematu! Ekipa MeiQ na pewno ma w zanadrzu jeszcze kilka pozycji, które chciałaby Wam polecić, ale nie wszystko na raz 😉

Jak Wam się podobają nasze propozycje? Oglądacie produkcje o takiej tematyce? A może jest coś, co Wy chcielibyście polecić naszej ekipie i pozostałym widzom? Koniecznie napiszcie nam o tym w komentarzu!
Cinderella