Aktualności

Ukryte znaczenie motyla w azjatyckich dramach

Motyl jako symbol jest znany w wielu kulturach na całym świecie. Kojarzy się on z pięknem, wolnością, lekkością. Jest jednak również uznawany za symbol przemijania, śmierci i bezmyślności. Motyl bardzo często postrzegany jest też jako symbol metamorfozy, przemiany i transformacji, zarówno fizycznej, jak i mentalnej.

Motyw motyla jest bardzo często wykorzystywany w filmach i serialach, również tych azjatyckich. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji dram z tym właśnie symbolem.

 


It’s Okay To Not Be Okay

Motyw motyla – i to w różnych znaczeniach – wykorzystano w dramie „It’s Okay To Not Be Okay”. Z jednej strony motyle są uosobieniem traumatycznej przeszłości i źródłem silnych emocji oraz powodem do przeprowadzki. Sang Tae boi się motyli do tego stopnia, że odmawia ich namalowania na muralu przedstawiającym ogród, a to przecież ich naturalne środowisko. Jednak z pomocą psychiatry Oh Ji Wanga odkrywa głębsze, mitologiczne znaczenie tych owadów, dzięki czemu przełamuje się i powoli zaczyna oswajać się z nimi, a przez to także przepracowywać bolesne wspomnienia. Z drugiej strony motyl to również istotny symbol dla Moon Young i jej trudnej, toksycznej relacji z matką. Ponadto poprzez kolejne odcinki obserwujemy powolną, choć momentami dramatyczną, metamorfozę całej trójki głównych bohaterów, którzy w finale historii w końcu rozwijają w pełni swoje skrzydła. Okazuje się to możliwe dzięki otwarciu się na drugiego człowieka, a przede wszystkim dzięki zaakceptowaniu swoich własnych emocji, zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych, zamrożonych przez wiele lat. Kontakt ze swoimi emocjami jest tak samo ważny, jak uścisk, przytulenie – taki kontakt fizyczny pozwala na uspokojenie się i odzyskanie poczucia kontroli nad sytuacją. Dlatego właśnie Gang Tae uczy swojego brata oraz Moon Young techniki, zwanej „Butterfly hug”.

 


Kidnapping Game

Motyw motyla pojawia się w dramie już w pierwszych minutach pierwszego odcinka, gdy odkryte zostaje ciało zamordowanej dziewczyny z wyraźnym tatuażem motyla. Jest to początek, a zarazem koniec historii, ponieważ cała drama składa się z przeplatanych sobą wydarzeń ze śledztwa po śmierci dziewczyny oraz wspomnień z jej małej „gry”, która ją do tego miejsca doprowadziła. A tatuaż, poza tym, że jest cechą charakterystyczną dla ofiary, ma również inną symbolikę, która również wyjaśniona jest w dramie.

 


Doom At Your Service

Jeśli ktoś oglądał dramę, nie sposób nie zauważyć powtarzających się nawiązań do boskiego ogrodu oraz żyjącego w tym ogrodzie motyla, który miał symbolizować głównego bohatera. Rozmowy o kwiatach i motylach mogłyby się wydać banalne, gdyby nie to, że przeważnie prowadzili je ze sobą bogini odpowiedzialna za całą ludzkość oraz uosobienie zagłady. Nietrudno więc zgadnąć, że jak za każdym symbolem, tak i tutaj za małym motylem kryło się dużo większe znaczenie.

Dramę z polskim tłumaczeniem znajdziecie tutaj.

 


Couple Of Mirrors

Jest to drama bieżąca, więc jeszcze nie do końca wiadomo, co dokładnie kryje się za motywem motyla. Wydaje się jednak, że kryje się sporo, ponieważ niepozorna karuzela z motylami nad łóżeczkiem dla nienarodzonego jeszcze dziecka wyzwala w bohaterce lawinę wspomnień o czasach jeszcze przed ślubem, w których obecna była niezmiennie przepiękna spinka do włosów w kształcie motyla.

 


Nevertheless

Drama ta była chyba jedną z najbardziej wyczekiwanych przez wielu dramomaniaków z całego świata. Motyl pojawia się w niej w różnych odsłonach. Na Bi (po koreańsku „motyl”) to główna bohaterka, która jest bardzo mocno pogubiona w swoich uczuciach. Po rozstaniu z partnerem poznaje Jae Eona – przystojnego, młodego, tajemniczego i intrygującego chłopaka, z tatuażem motyla na szyi. Jae Eon posiada własną motylarnię i okazuje się, że studiuje sztukę na tej samej uczelni co Na Bi. Jego prace w kształcie motyli (z metalu i szkła) zyskują wiele uwagi i uznania. Niestety Jae Eon znany jest również z tego, że kobiety też kolekcjonuje jak motyle, „oznaczając” je symbolem motyla na wewnętrznej stronie przedramienia. W dramie możemy jednak dostrzec jego wewnętrzną przemianę.

 


The Penthouse: War In Life

Motyw motyla w dramie pojawia się w formie tatuażu u Na Ae Gyo – kobiety, która wygląda identycznie, jak jedna z głównych bohaterek – Shim Su Ryeon. Geneza jego powstania jest prosta. Ae Gyo chciała mieć coś, co odróżniałoby ją od drugiej kobiety. Miał on dla niej szczególne znaczenie, które wyjaśnione zostaje w serii, a mianowicie jej chęć, by odrodzić się jako piękny motyl.

Serial możecie obejrzeć z naszym tłumaczeniem: sezon 1sezon 2, sezon 3.

 


The Queen’s Classroom

Pani Ma jest nauczycielką w szkole podstawowej. W jej oczach motylek jest jej zmarłym dzieckiem. Pojawia się wtedy, gdy dzieje się coś dobrego, np. gdy nauczycielka się uśmiecha i na chwilę zapomina o tragedii, która jej się przytrafiła. Dla swoich uczniów jest bardzo surowa, a jednocześnie mówi naprawdę mądre rzeczy. W oczach dzieci uchodzi za złą i straszną osobę, a tak naprawdę Pani Ma ich obserwuje i odkrywa, czego dzieci potrzebują. I właśnie wtedy, gdy nauczycielka pomaga im rozwiązać konflikty i nieporozumienia, pojawia się biały motyl.

 


Lovers Of The Red Sky

Na początku pierwszego odcinka poznajemy historię trzech bóstw złączonych w jednym ciele. Trzy bóstwa były odpowiedzialne za życie, śmierć i utrzymanie równowagi między nimi. Pewnego dnia Ma Wang, bóstwo śmierci, pożarł bóstwo równowagi, a świat pogrążył się w strachu i chaosie. Podejmowane są oczywiście próby unieszkodliwienia go, w których główną rolę odgrywa Sam Shin, bogini życia, przyjmująca postać złotego motylka. Jej plan obejmuje Ha Rama, syna kapłana taoistycznego, oraz Cheon Gi, niewidomą córkę malarza. Sam Shin „oznaczyła” swoim symbolem Ha Rama. Na jego karku pojawił się tatuaż motyla, który przyciągnął i uwięził Ma Wanga w ciele chłopca. Niestety, aby pozbawić demona mocy, Sam Shin zabrała Ha Ramowi wzrok i podarowała go Cheon Gi, której misją jest stworzenie naczynia przeznaczenia.

Serial jest nadal w trakcie emisji. Odcinki z polskim tłumaczeniem znajdziecie tu.

 


Jesteśmy pewni, że nie znaleźliśmy wszystkich dram wykorzystujących symbolikę motyla. Jeśli przychodzą Wam do głowy inne dramy z tym motywem, to podzielcie się nimi w komentarzu.

P.S. Jak zapewne zauważyliście, w naszym logo również znajduje się motyl. A to dlatego, że nasza szefowa jest wielką fanką tych cudownych stworzeń. Duże znaczenie miał również fakt, że jej pierwszym azjatyckim tłumaczeniem była piosenka „Meikyuu Butterfly”, czyli „Labirynt Motyla”. Dlatego też w logo możecie dostrzec fragmenty labiryntu i skrzydła motyla.