Aktualności Ekipa poleca

Rodzina przede wszystkim… O relacjach rodzinnych w dramach

Maj i czerwiec w wielu krajach to miesiące poświęcone rodzinie, w szczególności rodzicom i dzieciom. Rodzina to jedna z najważniejszych wartości w życiu większości ludzi. Jednak relacje między członkami rodziny bywają skomplikowane, zaś doświadczenia, jakie wynosimy z domu, mogą być bardzo różne. Czasem wsparcie najbliższych pomaga nam się rozwijać i pokonywać przeszkody, ale też słowa i zachowania rodziców, dziadków czy rodzeństwa stają się dla nas szczególnie bolesne. Jednak rodzinę mogą tworzyć osoby zupełnie niespokrewnione, które połączyły podobne doświadczenia. Tę różnorodność rodzin i ich losów zobaczymy także w produkcjach dramowych. Prawie każda drama ma wśród swoich bohaterów członków rodziny. Czasem relacje rodzinne stanowią dopełnienie głównej osi fabularnej, ale często też stanowi siłę napędową danej produkcji, to na niej osadza się historia i rozwój postaci. Możemy mnożyć najróżniejsze przykłady, wybrałyśmy zaledwie kilka tytułów. Mamy nadzieję, że spodobają się Wam nasze polecenia, które może zachęcą Was do obejrzenia.

Mintty poleca:

Prince of Wolf

Polecam tajwańską dramę Prince of Wolf. Opowiada o losach chłopca, Ze Minga, który został porzucony w lesie i dorastał razem z wilkami. Uważał, że ta wataha jest jego rodziną i nie zbliżał się do ludzkiej społeczności. Aż do dnia, w którym zobaczył w lesie dziewczynę, Tian Mi Mi i się w niej zakochał. Pamiętam przepiękny cytat z tej dramy: „Wilk zakochuje się raz na całe życie”. Ze Ming nie nauczył się życia wśród ludzi, jednak nowo poznana dziewczyna postanowiła mu pomóc i zaprosiła go do swojego rodzinnego domu. Ze Ming z czasem coraz więcej dowiadywał się o swojej rodzinie i o tym, dlaczego i przez kogo został porzucony. Drama porusza wiele kwestii dotyczących rodziny, miłości i więzi rodzinnych. Pokazuje, że rodzinę można wybrać i że jej członkami mogą być zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Całości towarzyszy przepiękna oprawa muzyczna, a jedna z nich jest autorstwa aktorki, która wcieliła się w rolę Tian Mi Mi. Bardzo dobrze wspominam tę dramę i wszystkim gorąco ją polecam. <3


eSPe poleca:

Everyone Wants to Meet You

Rodzina, więzy rodzinne, przybrana rodzina, podmienione dzieci, sieroty, które w dorosłym życiu stworzyły jedną rodzinę… Jeśli chodzi o polecenie dramy, której głównym motywem jest rodzina, to na pewno nie można pominąć tej produkcji, ponieważ przedstawia różne rodzaje rodzin. Historia rozpoczyna się w chwili, gdy główna bohaterka, Luo Xi, przez zbieg okoliczności poznaje we Francji dyrektora zarządzającego siecią hoteli w Chinach – Zhang Mina. Po powrocie do Chin Luo Xi wraca do domu, w którym mieszka razem z przybranymi braćmi, z którymi wychowywała się w sierocińcu. Jest tam również Tao Lun, który od dawna podkochuje się w głównej bohaterce i również przez pewien czas był z nimi w sierocińcu, dopóki nie został adoptowany przez amerykańską rodzinę. Tu muszę dodać, że angielski Riley’a Wanga jest bardzo dobry! W dodatku jeden z przybranych braci wychowuje córkę, której matka porzuciła ich. Jakby na to nie spojrzeć, mamy tu naprawdę wiele… bardzo wiele relacji rodzinnych! W trakcie oglądania dramy tajemnica z przeszłości wychodzi na jaw i wraz z tym możemy obserwować zmianę charakterów, jaka zachodzi u bohaterów, oraz do czego są zdolni ludzie, by dostać to, czego chcą dla swoich dzieci. Gorąco polecam ten romans z tajemnicą, bo jest w nim wiele pięknych chwil do obejrzenia, oczywiście związanych z rodziną!

Dramę tę możecie obejrzeć z naszym tłumaczeniem tutaj.

https://www.youtube.com/watch?v=5ADRF_0hKQA


 ivati poleca:

The Bad Kids

Jest to serial, na którym po raz pierwszy od dawna płakałam. Ma tylko 12 odcinków, lecz został na tyle dobrze zrobiony, że z każdą postacią można nawiązać więź, nawet jeśli jest ona czarnym charakterem. Dużą rolę tutaj odgrywa rodzina. Mimo że główny wątek kręci się wokół morderstwa, to bardzo często na pierwszy plan przebijają się problemy rodzinne. Jeden chłopiec boryka się z rozwodem rodziców, gdzie czuje się odrzucony przez ojca, który zdążył już założyć nową rodzinę. Z kolei drugi chłopiec próbuje odnaleźć swojego ojca, który zaginął. Ten serial daje naprawdę dużo do myślenia, nie tylko na temat dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej, ale i samych dorosłych. Chociażby matka pierwszego chłopca, która próbuje sobie ułożyć swoje życie na nowo. Nie chcę tutaj podawać zbyt wielu spoilerów, więc na tym zakończę, ale jeszcze tak poradzę przygotować sobie paczkę chusteczek.


 Riva poleca:

Angry Mom

Kiedy pomyślę o dramowych matkach pierwsze co przychodzi mi do głowy to drama Angry Mom. Główna bohaterka jest samotną matką wychowującą swoją nastoletnią córkę. Gdy dowiaduje się, że jej córka jest prześladowana w szkole, jednak nauczyciele ani dyrekcja nie reagują, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i udając uczennicę zapisuje się do klasy swojej córki i robi w niej porządek. Drama sama w sobie jest zarówno wzruszająca, jak i zabawna. Pokazuje w piękny sposób relację matki z córką, jak dużo rodzic potrafi zrobić dla swojego dziecka, ale też w co nie powinien się wtrącać, żeby tej relacji nie pogorszyć.

Najjaśniejsza Gwiazda na Niebie

Oberwie mi się za bycie monotematyczną, ale moja druga myśl to Najjaśniejsza Gwiazda na Niebie i rodzina Zheng Boxu. Relacje ojca z synem z jednej strony były spięte, ale z drugiej widać było, że rodzic bardzo troszczy się o oboje swoich dzieci i ściągnąłby dla nich gwiazdkę z nieba, tylko zwyczajnie nie zawsze zdawał sobie sprawę z tego, której gwiazdki tak naprawdę potrzebują. Ale oczywiście rodzina to nie tylko relacja dziecko i rodzic, ale również rodzeństwo. Absolutnie uwielbiam w tej dramie relację Boxu z jego starszą siostrą, jest ona taka ciepła, naturalna, widać, że nawet jeśli siostra potrafi być czasem wredna, to zawsze stanie murem za bratem. Bardzo fajnie było też pokazane, jak w przypadku konfliktu między Boxu i panem Zhengiem, Yiran była tą osobą, która potrafiła zrozumieć każdą ze stron i stanąć po tej, którą akurat uważała za właściwą. Ogólnie w całej dramie bardzo podobały mi się drobne sytuacje i gesty pomiędzy członkami rodziny i to właśnie one najbardziej zapadły mi w pamięć. Bo w rodzinie nie chodzi o wielkie wydarzenia, tylko właśnie o małe codzienne sprawy.

Odcinki tej dramy z odświeżonym polskim tłumaczeniem są dodawane na kanale Huace Polska TV.


magnolia poleca:

18 Again

Przygotowując się do niniejszego wpisu wcale nie tak łatwo było odszukać w zasobach pamięci koreańską dramę opowiadającą o pełnej rodzinie. Jedną z takich propozycji jest 18 Again, koreańskie remake amerykańskiego filmu pod tym samym tytułem. Tutaj poznajemy małżeństwo, stojące w obliczu poważnego kryzysu. Wskutek niezwykłego splotu okoliczności zmęczony ciągłymi porażkami Hong De Young ma okazję wrócić do szkoły, wrócić do swoich dawnych pasji, ale także lepiej poznać swoje nastoletnie dzieci i nabrać nowej perspektywy na jego relację z żoną, Jung Da Jung, która także pragnie zrealizować swoje dawne marzenia. Choć elementów komediowych tutaj nie brakuje, to jednak jest to przede wszystkim ciepła opowieść o ludziach, którzy przedwcześnie musieli dojrzeć i pomimo szczerych uczuć wobec siebie gdzieś po drodze się pogubili i oddalili się od siebie. Czy dadzą sobie jeszcze drugą szansę? Innymi ciekawymi wątkami są bliźniacy, stojący u progu dorosłości, oraz ich perypetie, ale także relacje z rodzicami głównych bohaterów. Aż mam ochotę ponownie obejrzeć!


A czy Wy macie swoją ulubioną dramową rodzinę? Albo taką, której historia szczególnie zapadła Wam w pamięć?