Aktualności

Przegląd dram z 2020 roku

Rok 2020 zbliża się ku końcowi i jak wszyscy wiemy pod wieloma względami nie był to najlepszy rok. Jeśli jednak chodzi o azjatyckie dramy, ośmielę się stwierdzić, iż rok ten był całkiem udany. Widać to choćby na naszej stronie, gdzie znaleźć możecie całkiem sporo dram, które swoją premierę miały właśnie w tym roku. Znacie wszystkie? Jeśli nie, to zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą. Może wpadnie Wam w oko coś, czego jeszcze nie widzieliście, a chętnie byście zobaczyli? W końcu trzeba odpowiednio pożegnać ten 2020, zanim rok 2021 zasypie nas kolejnymi świetnymi tytułami 😉 A jeśli znacie te dramy, dajcie znać w komentarzu, jak Wam się podobały, by pomóc innym oglądającym wybrać odpowiedni tytuł na końcoworoczny seans ^^

PS. Kliknięcie na obrazek przenosi do wpisu z odcinkami dramy 🙂


Tytuł angielski: Some Day or One Day
Tytuł oryginalny: 想見你  (xiang jian ni)
Tytuł polski: Pewnego dnia do mnie wrócisz
Kraj: Tajwan
Ilość odcinków: 13
Data emisji: 17 listopad 2019 – 16 luty 2020

Obsada: Alice Ke, Greg Han, Patrick Shih

Fabuła: Ponoć na świecie istnieje przynajmniej jedna, niespokrewniona z tobą osoba, która wygląda dokładnie tak samo jak ty… Huang Yu Xuan od dwóch lat żyje w żałobie po śmierci ukochanego, Wang Quan Shenga. Pewnego dnia, wiedziona ciekawością, wrzuca jego zdjęcie w aplikację, która pozwala ludziom odnaleźć swoich sobowtórów. Zdjęcie, które znajduje, wciąga ją w zagadkę z przeszłości, która niepokojąco zdaje się łączyć z teraźniejszością. Co łączy losy Chen Yun Ru, zmarłej 20 lat wcześniej dziewczyny z życiem kobiety? I dlaczego Yun Ru i jej przyjaciel, Li Zi Wei, wyglądają dokładnie tak, jak Huang Yu Xuan i jej zmarły chłopak?

Tytuł angielski: Tell Me What You Saw / Say What You Saw
Tytuł oryginalny: 본대로 말하라 (bon daero malhara)
Tytuł polski: Powiedz, co Zobaczyłaś
Kraj: Korea
Ilość odcinków: 16
Data emisji: 01 luty – 22 marzec 2020

Obsada: Jang Hyuk, Choi Soo Young, Jin Seo Yun

Fabuła: Historia profilera kryminalnego, który w wyniku eksplozji traci narzeczoną. Nieoficjalnie zaczyna swoją współpracę z policjantką o fotograficznej pamięci, w celu wytropienia seryjnego mordercy, którego uznano za martwego


Tytuł angielski: Everyone Wants To Meet You
Tytuł oryginalny: 谁都渴望遇见你 shei dou kewang yujian ni)
Tytuł polski: Jesteś Dla Nas Ważny
Kraj: Chiny Kontynentalne
Ilość odcinków: 36
Data emisji: 16 luty – 17 marzec 2020

Obsada: Zhang Zhehan, Zhang Ruonan, Chen Haolan, Wang Yilun

Fabuła: Zhang Min jest menedżerem generalnym w pięciogwiazdkowym hotelu i dziedzicem pięknego zamku we Francji, jednak bezustannie męczą go potworne bóle głowy. Podczas podróży do Bordeaux w celu odbierania swojego spadku, spotyka Luo Xi – dziewczynę studiującą we Francji i opiekującą się zamkową winnicą. Odkrywa, że gdy jest w jej pobliżu, głowa nigdy go nie boli, postanawia więc od tej pory trzymać się zawsze blisko niej, co jednak niezbyt podoba się dziewczynie. Luo Xi i Tao Lun to przyjaciele z dzieciństwa, którzy razem wychowali się w sierocińcu. Gdy ich przybrane rodzeństwo wpada w długi, postanawiają wrócić do Chin, by pomóc ratować rodzinne schronisko młodzieżowe, ani słowem nie wspominając o tym Zhang Minowi… Los jednak chciał, że cała trójka ponownie spotyka się w rodzinnym kraju…


Tytuł angielski: Skate into Love
Tytuł oryginalny: 冰糖炖雪梨
Tytuł polski: Miłość na lodzie
Kraj: Chiny
Ilość odcinków: 40
Data emisji: 19 marzec – 9 kwiecień 2020

Obsada: Steven Zhang, Janice Wu, Zhang Zhou, Vicent Wei, Chu Yue

Fabuła: Tang Xue i Lu Yubing rozpoczęli swoją znajomość w czasach szkoły podstawowej. Niestety chłopak nie ma z tego okresu miłych wspomnień, ponieważ Tang Xue zawsze się nad nim znęcała. Łączyło ich jednak jedno – marzenia na lodowisku. Po kilku latach ich drogi znów się krzyżują na Uniwersytecie. Podczas gdy Li Yubing jest popularnym hokeistą, nazywanym „Lodowym Bogiem”, przyszłość panczenistki Tang Xue, stoi pod znakiem zapytania. Chłopak zamierza zemścić się za dawne krzywdy, zatrudniając ją jako osobistą asystentkę, lecz wraz z upływem czasu dostrzega jej pozytywne cechy i pomaga jej odzyskać marzenia o łyżwiarstwie szybkim. Czy pojawienie się rywala w postaci młodego łyżwiarza figurowego – Yu Yana – spowoduje zamieszanie? A może to inne osoby i wydarzenia zaważą na podjęciu decyzji w sprawach kariery sportowej oraz życia miłosnego bohaterów? Przekonaj się, ilu z nich udało się spełnić swoje marzenia!


Tytuł angielski: How To Buy A Friend / Friend Contract / Contract Friendship
Tytuł oryginalny: 계약우정 (gyeyakwoojung)
Tytuł polski: Przyjacielska Umowa
Kraj: Korea
Ilość odcinków: 8
Data emisji: 6 kwiecień – 14 kwiecień 2020

Obsada: Lee Shin Young, Kim So Hye, Shin Seung Ho, Oh Hee Joon, Min Do Hee, Jo Yi Hyun

Fabuła: Park Chan Hong jest przeciętnym uczniem liceum. W pewnym momencie przeciętność stała się jego celem. Przeciętna waga, wzrost, oceny, jak na osiemnastolatka. Dlatego przezywają go „ninją”. Uhm Se Yoon to najładniejsza dziewczyna w liceum Jaeil, w której podkochuje się Chan Hong. Heo Don Hyuk, Iron Man liceum Dongmun, po pobycie w zakładzie poprawczym zostaje przywrócony do szkoły, gdzie uczęszcza Park Chan Hong. Chroni Chan Honga przed Kim Dae Yongiem, szkolnym tyranem, w zamian za pomoc w odkryciu prawdy samobójstwa jego dziewczyny, Shin Seo Jung. Pod wpływem nauczyciela, Chan Hong zgadza się na udział w konkursie literackim wraz z Se Yoon. Wykorzystując cytat Seo Jung „mokry piasek pamięta ślady stóp”, który był ostatnią wiadomością, jaką wysłała do Se Yoon i Don Hyuka, chłopak wplątuje się w śledztwo dotyczące jej śmierci.


Tytuł angielski: When My Love Blooms
Tytuł oryginalny: 화양연화 삶이 꽃이 되는 순간 (hwayangyeonhwa sami kkoti doeneun sungan)
Tytuł polski: Gdy Moja Miłość Zakwitnie
Kraj: Korea
Ilość odcinków: 16
Data emisji: 25 kwiecień – 14 czerwiec 2020

Obsada: Yoo Ji Tae, Lee Bo Young, Park Jin Young, Jun So Ni

Fabuła: “When My Love Blooms” opowiada historię Han Jae Hyun i Yoon Ji Soo, którzy odnajdują się po latach, gdy okres pierwszej miłości przeminął, a w ich życiach wszystko się zmieniło. Choć upływ czasu sprawił, że znajdują się w zupełnie innych sytuacjach, spotykają się ponownie. Czy zapracowany mężczyzna o buntowniczej przeszłości oraz kobieta w trudnej sytuacji wychowująca dziecko mogą sprawić, by miłość znowu w nich zakwitła?


Tytuł angielski: Wind And Cloud And Rain / King Maker: The Change of Destiny
Tytuł oryginalny: 바람과 구름과 / (Baramgwa Gooreumgwa Bi)
Tytuł polski: Kręte Ścieżki Przeznaczenia
Kraj: Korea
Ilość odcinków: 21
Data emisji: 17 maj 2020 – 26 lipiec 2020

Obsada: Go Sung Hee, Park Si Hoo, Sung Hyuk, Jun Kwang Ryul

Fabuła: Akcja dramy osadzona jest w późnym okresie Joseon. Choi Chun-Joong (Park Si-Hoo) to największy wróżbita i fizjonomista swoich czasów. Ma wielkie ambicje, by obalić władze Joseonu, które zrujnowały kraj i stworzyć idealne państwo. Przystojny, wyrafinowany mężczyzna z bogatej rodziny, przoduje w sztukach walki, śpiewie i tańcu. Jest także romantykiem, który postawi wszystko na szali dla kobiety, którą kocha. Lee Bong-Ryeon (Ko Sung-Hee) jest piękną księżniczką i córką króla Cheoljonga. Ma szczególną umiejętność widzenia losu ludzi. To błogosławieństwo ale jednocześnie przekleństwo. Lee Bong-Ryeon spotyka Choi Chun-Joonga i próbują razem zmienić na lepsze los Joseonu.


Tytuł angielski: Flower of Evil
Tytuł oryginalny: 악의 (akui kkot)
Tytuł polski: Kwiat Ciemności
Kraj: Korea
Ilość odcinków: 16
Data emisji: 29 lipiec – 23 wrzesień 2020

Obsada: Lee Joon Ki, Moon Chae Won, Jang Hee Jin, Seo Hyun Woo                  

Fabuła: Baek Hee Sung jest właścicielem firmy z obróbką metalu, dzięki której spokojnie może utrzymać żonę i dziecko. Jest przykładnym mężem i troskliwym ojcem, a dzięki pracy we własnym warsztacie, z łatwością może pogodzić rolę głowy rodziny i właściciela firmy. Mężczyzna skrywa jednak mroczną tajemnicę z przeszłości, która nigdy nie powinna wyjść na jaw. Jego żona, Cha Ji Won, jest ambitną panią detektyw, która jest oddana swej pracy i nie odpuści żadnemu przestępcy. Pewnego dnia podejmuje się rozwiązania niezwykle okrutnej sprawy i zagłębia się w mroczną przeszłość, która może zniszczyć fundamenty jej szczęśliwego życia. Co się stanie, kiedy ścigany przez nią psychopatyczny morderca może okazać się być bliżej, niż sobie to wyobrażała?


Tytuł angielski: Alice
Tytuł oryginalny: 앨리스 (aelliseu)
Tytuł polski: Alicja
Kraj: Korea
Ilość odcinków: 16
Data emisji: 28 sierpień – 24 październik 2020

Obsada:  Kim Hee Sun, Joo Won, Choi Won Young, Lee Da In, Kwak Shi Yang, Kim Sang Ho

Fabuła: Śledząc tajemniczą sprawę, detektyw policyjny odkrywa istnienie podróżników w czasie z przyszłości, którzy odwiedzają teraźniejszość. Detektyw próbuje zapobiec negatywnym wydarzeniom, ale w końcu spotyka wersję swojej zmarłej matki, genialnego fizyka, która wydaje się być kluczem podróży w czasie.


Tytuł angielski: My Dangerous Wife
Tytuł oryginalny: 나의 위험한 아내 (Naui Wiheomhan Anae)
Tytuł polski: Moja Niebezpieczna Żona
Kraj: Korea
Ilość odcinków: 16
Data emisji: 5 październik – 26 listopad 2020

Obsada: Kim Jung Eun, Choi Won Young, Choi Yu Hwa

Fabuła: Kim Yoon Cheol to popularny i znany kucharz, który prowadzi swoją własną włoską restaurację. Od sześciu lat jest szczęśliwym mężem Shim Jae Kyung, a przynajmniej tak myśli, dopóki nie spotyka Jin Sun Mi, która pracuje w jego restauracji. Pomimo złożonej przysięgi małżeńskiej, Yoon Cheol traci głowę dla Jin Sun Mi i wdaje się z nią w romans. Para kochanków postanawia pozbyć się Shim Jae Kyung, jednak nim dochodzi do realizacji planu, Kim Yoon Cheol odkrywa, że jego żona zniknęła, pozostawiając po sobie tylko plamy krwi.


Tytuł angielski: Search
Tytuł oryginalny: 써치 (search)
Tytuł polski: Poszukiwany
Kraj: Korea
Ilość odcinków: 10
Data emisji: 17 październik – 15 listopad 2016

Obsada: Jang Dong Yoon, Krystal, Moon Jung Hee, Yoon Park, Lee Hyun Wook, Choi Deok Moon

Fabuła: Yong Dong Jin jest sierżantem i przewodnikiem psów w południowokoreańskiej armii. Na kilka tygodni przed ukończeniem służby wojskowej dochodzi do tajemniczych wydarzeń w strefie zdemilitaryzowanej (DMZ). W związku z zaistniałą sytuacją, dowództwo postanawia utworzyć elitarny zespół poszukiwawczy, który ma podjąć się niebezpiecznej misji. Do zespołu wytypowani zostają między innymi sierżant Yong Dong oraz porucznik jednostki KCST Son Ye Rim. Okazuje się jednak, że początkowo zwyczajna misja, stanie się walką o przetrwanie, a cel, który mają schwytać, może nie mieć zbyt wiele wspólnego z gatunkiem ludzkim…


Tytuł angielski: The Penthouse: War in Life
Tytuł oryginalny: 펜트 하우스
Tytuł polski: Pałac Kłamców
Kraj: Korea
Ilość odcinków: 20
Data emisji: 26 październik 2020 – 4 styczeń 2021

Obsada: Kim So Yeon, Lee Ji Ah, Eugene, Um Ki Joon   

Fabuła: Mieszkańcy Hera Palace, stu piętrowego penthouse’u mają wiele ukrytych tajemnic. Cheon Seo Jin, największa primadonna rezydencji, która robi wszystko, co może, by spełnić każdą prośbę swojej córki. Sim Su Ryeon to urodzona w bogactwie królowa apartamentu na najwyższym piętrze. Oh Yoon Hee wychowana została w niezamożnej rodzinie, ale stara się wejść do wyższych sfer, by zostać królową apartamentowca, co jest jej największym celem. Tak właśnie zaczyna się wyścig o bogactwo i sławę w największym apartamentowcu w Seulu.


Tytuł angielski: The Goddess of Revenge, Get Revenge
Tytuł oryginalny: 복수 해라 (Boksoohaera)
Tytuł polski: Bogini Zemsty
Kraj: Korea
Ilość odcinków: 16
Data emisji: 21 listopad 2020 – 10 styczeń 2021

Obsada: Yoon Hyun Min, Kim Sa Rang, Yoo Sun   

Fabuła: Kang Hae Ra (Kim Sa-Rang) od najmłodszych lat musiała być głową swojej rodziny, pracowała kiedyś jako reporterka, ale nie odnosiła większych sukcesów. Dopiero po ślubie z koreańskim celebrytą stała się popularną influencerką. Niestety, pewnego dnia została wciągnięta w skandal, przez który spadła aż na dno klasy społecznej. Od tamtej chwili planowała zemstę, którą wreszcie może ziścić. Cha Min Joon (Yoon Hyun-Min) jest zimnym prawnikiem, który nigdy nie przegrał żadnej sprawy. Po tym, jak pewien spisek zrujnował całą jego rodzinę, jego jedynym celem jest odniesienie sukcesu i zemsta.


Tytuł angielski: Awaken
Tytuł oryginalny:  (Naggwa Bam)
Tytuł polski: Przebudzenie
Kraj: Korea
Ilość odcinków: 16
Data emisji: 30 listopad 2020 – 19 styczeń 2021

Obsada: Namgoong Min, Lee Chung Ah, Kim Seol Hyun, Lee Sin Young    

Fabuła: Do Jung Woo to utalentowany przywódca zespołu do zadań specjalnych w Narodowej Agencji Policji. Za jego przebiegłą powierzchownością i niepozorną postawą ssącego lizaka mężczyzny, kryje się tajemniczy sekret. Gong Hye Won jest jest policjantką z powołania i nie akceptuje, gdy coś staje na jej drodze. Za jej śliczną twarzą kryje się gorący temperament, który nie ostygnie, dopóki stanowczo nie wyrazi swojego zdania. Najsilniejsza i najbardziej utalentowana policjantka w zespole ma również zaskakująco niezdarną stronę. Jamie jest detektywem wysłanym przez FBI. W dzieciństwie została adoptowana i nie posiada prawie żadnych wspomnień. Wraca do Korei, by pomóc rozwiązać sprawę seryjnego mordercy, który ma związek z jej utraconymi przed ponad dwudziestoma pięcioma laty wspomnieniami. Czy bohaterom uda się rozwiązać sprawę obecnych wydarzeń, które w jakiś sposób łączą się z tajemniczymi sprawami z przeszłości?


Tytuł angielski: True Beauty
Tytuł oryginalny: 여신강림 (Yeoshingangrim)
Tytuł polski: Ukryte Piękno
Kraj: Korea
Ilość odcinków: 16
Data emisji: 9 grudzień 2020 – 28 stycznia 2021

Obsada: Moon Go Young, Cha Eun Woo, Hwang In Yeop, Park Yoo Na    

Fabuła: Im Joo Kyung to wesoła i pozytywnie nastawiona do większości rzeczy licealistka. Stała się boginią dzięki swoim umiejętnościom makijażu, których nauczyła się z poradników wideo w Internecie. W szkole znana jest jako jedna z najładniejszych dziewczyn, choć potajemnie żyje w strachu, że ktoś odkryje, jak wygląda bez makijażu. Lee Su Ho to niezwykle przystojny chłopak, w którym podkochuje się wiele dziewczyn. Wydaje się mieć wszystko: wygląd, dobre stopnie, pieniądze i doskonałe umiejętności koszykarskie. Kryje jednak w sobie kilka mrocznych sekretów z przeszłości i próbuje nie zwracać na siebie uwagi klasy. Gdy Joo Kyung spotyka na swojej drodze Su Ho, powoli zaczynają się do siebie zbliżać i odkrywać swoje tajemnice. Ale czy Su Ho uda się pomóc dziewczynie odnaleźć jej prawdziwe piękno?

 


Które z powyższych dram podobały Wam się najbardziej?

Dajcie znać w komentarzach, by pomóc innym wybrać odpowiednią dramę na końcoworoczny seans 😉