Aktualności Ekipa poleca

Na linii czasu… Dramy z motywem czasu

Czasem mamy wrażenie, że czas leci szybko, a czasem wydaje się nam, że płynie zbyt wolno. Często wracamy do przeszłości, zastanawiamy się, co mogliśmy lepiej zrobić, czy może podjęlibyśmy inną decyzję i jakie byłyby ich konsekwencje. Chcielibyśmy spotkać kogoś z przeszłości, jakąś znaną postać albo krewnych, których nie mieliśmy możliwości poznać. Albo chociaż przekonać się, jak się żyło w danym okresie historycznym. Bywamy także ciekawi albo niespokojni na myśl o przyszłości. 

Okazuje się, że motyw czasu i podróży w czasie są bardzo popularne w azjatyckich produkcjach. Dają one duże możliwości fabularne, miksowania gatunków, współczesności z dawniejszymi lub nie tak odległymi czasami (duże pole do popisu mają tutaj scenografowie i styliści) oraz przyciągają widzów, angażują ich emocjonalnie. Wybrałyśmy dla Was kilka takich dram, które zapadły nam mocno w pamięć.

 

Kleine poleca:

Nine: Nine Times Time Travel

Koreańska drama z 2013 roku, która powstała na fali bardzo popularnego wtedy motywu podróży w czasie, który ogólnie zawsze mnie interesował, ale ile można… No można było, jak się okazało – powstała dobra drama, przedstawiająca podróże w czasie w inny sposób. Produkcja opowiada o spikerze telewizyjnym, ambitnym i odnoszącym sukcesy człowieku, który jest lubiany przez współpracowników, szefów i kochany przez rodzinę. Ale ciągły ból głowy zmusza go do wizyty u lekarza. Okazuje się, że ma raka mózgu oraz rok życia przed sobą. Dzięki znalezionym kadzidełkom zyskuje możliwość podróżowania w czasie, cofa się o dwadzieścia lat, a jego czyny mają ogromny wpływ na jego teraźniejszość. Jednocześnie od początku wiemy, że może odbyć maksymalnie dziewięć podróży w czasie i trwają one jedynie przez czas palenia się kadzidełka. Bohater będzie więc cofał się w czasie, aby ocalić samego siebie, ujawnić, co przydarzyło się w jego rodzinie oraz w obliczu śmierci inaczej zbudować swoje relacje z ukochaną osobą, której nie dopuszczał do bliskości emocjonalnej ze sobą. Każda podróż w czasie przynosi zwroty akcji, odkrywamy nowe fakty i wciągani jesteśmy w akcję. Plusem dramy są również przepiękne widoki, krajobrazy Himalajów, oraz bardzo dobra ścieżka dźwiękowa. W rolach głównych m.in. Lee Jin Wook, Jo Yoon Hee, Jun Noh Min i Park Hyung Sik. Polecam.


Riva poleca:

Back to 1989

Kiedy myślę o dramach z motywem czasu, to moim pierwszym skojarzeniem jest drama Back to 1989 (2016), która jest też jedną z moich ulubionych produkcji w ogóle. Fabuła opiera się na tym, że główny bohater, wychowywany samotnie przez matkę, przenosi się w czasie do roku 1989, czyli do czasu jeszcze przez swoimi narodzinami. Chce wykorzystać tę okazję, by dowiedzieć się, kim jest jego ojciec i dlaczego matka nigdy o nim nie wspominała. Osobiście bardzo podobają mi się wykreowane w dramie postacie, szczególnie główny bohater, który był inteligentną bestią i szybko potrafił się przystosować do każdej sytuacji. Urzekł mnie tu również sam motyw podróży w czasie, przede wszystkim ten przeskok z dzisiejszych czasów do roku 1989, niby nie tak dawno, a jednak fajnie widać było kontrast, bo wtedy trzeba było płacić gotówką, a nie kartą, nie było komórek, tylko pagery, a zespoły, które teraz uznawane są za legendy, dopiero stawiały swoje pierwsze kroki i nikt za bardzo ich nie doceniał. Jeśli więc szukacie dram z motywem podróży w czasie lub po prostu jesteście ciekawi, jak żyło się na Tajwanie tych ponad 30 lat temu, to serdecznie polecam ten tytuł. 🙂


Mintty poleca:

Strażnicy Czasu/Fall in Love With Him

Pierwszą dramą, jaka kojarzy mi się z motywem czasu, jest Fall in Love With Him z 2021 roku. Gdyby nie polski tytuł, pomyślałabym, że to jakieś tanie i nudne romansidło. Ale drama wciągnęła mnie już od pierwszego odcinka. Chyba nigdy wcześniej tak się nie śmiałam przy oglądaniu żadnej innej chińskiej produkcji. Odcinki są krótkie i bohaterowie nie owijają w bawełnę – akcja dzieje się po prostu cały czas. Ale przejdę do rzeczy. Głównymi bohaterami są tytułowi Strażnicy Czasu, „niewolnicy” tajemniczego Posłannika Czasu Sariela, który wydaje się być pewnego rodzaju bogiem czasu. Strażnicy mają swoje zegarki kieszonkowe i muszą przekazywać czas swoim przełożonym. Jednak nie wiedzą, dlaczego dokładnie mają to robić. Główni bohaterowie stracili swoje wspomnienia w momencie, gdy zawarli pakt z Sarielem. Każdy z nich ma swoje wyjątkowe zdolności, nie wliczając w to zbierania pozostałego czasu ludziom, którzy giną w nieszczęśliwych wypadkach. Natomiast główna bohaterka jest niezwykłą dziewczyną, która jako jedyna nie ma „paska życia”. Właśnie dlatego nasi Strażnicy Czasu są nią tak zainteresowani. Nigdy wcześniej nie widzieli czegoś takiego i wszystkim wydaje się, że mają z nią coś wspólnego. Cała drama owiana jest jakaś mroczną tajemnicą, co wręcz przyciągnęło mnie do jej obejrzenia. Jest bardzo lekka i świetna do oglądania w nudne lub smutne wieczory. Nie zabrakło w niej oczywiście wątku romantycznego (i to niejednego!). Jeszcze na koniec dodam, że piosenki (a zwłaszcza ending i opening) są po prostu boskie. Zapadły mi na długo w pamięci i chętnie do nich wracam.

* Dramę z polskim tłumaczeniem możecie znaleźć tutaj 😉

 

Manhole

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby Wasze życie, gdybyście kiedyś podjęli inną decyzję? Jeśli tak, to na pewno zaciekawi Was koreańska drama Manhole (2017). Jest to ciekawe połączenie komedii, romansu, thrillera i fantastyki. Serial opowiada o chłopaku, który nie jest do końca zadowolony ze swojego życia. W dodatku spotkał swoją dawną przyjaciółkę, w której był kiedyś zakochany. Chciał znowu z nią spróbować, jednak dowiedział się, że dziewczyna ma narzeczonego i wkrótce odbędzie się ślub. Wtedy głównemu bohaterowi przytrafia się coś dziwnego. Gdy w pobliżu pewnej magicznej studni powiedział, że chciałby się cofnąć w czasie i podjąć inne decyzje, studnia przenosi go kilka lat wstecz, aby ten mógł naprawić swoje błędy. Był tylko jeden haczyk – miał jedynie 24 godziny. Jednak wiadomo, że mieszanie w przeszłości mogłoby przynieść różne skutki w przyszłości. Jeśli jesteście ciekawi, jak wypowiedzieć życzenie magicznej studni lub jak bardzo namieszał główny bohater, to zapraszam do obejrzenia tej dramy.


Sysia poleca:

Reset Life

Króciutka, bo pięcioodcinkowa chińska drama z 2019 roku (w całości dostępna na YT). Co byście zrobili, gdybyście mogli cofnąć się w czasie, pamiętając wszystkie dotychczasowe wydarzenia? Yun Xiaoxi się to udało. Współcześnie jest ona na skraju załamania, nie radzi sobie dobrze w życiu, jest zmuszana do pracy poniżej swoich możliwości. A to wszystko jest pokłosiem pewnych wydarzeń sprzed dziesięciu lat. W jednej chwili straciła wszystko: obiecującą karierę i matkę. Gdy po kolejnym upokorzeniu postanawia zakończyć swoje życie, spotyka tajemniczego mężczyznę, który wręcza jej tabletkę. Dzięki niej udaje jej się cofnąć o dziesięć lat. Czy Xiaoxi uda się naprawić błędy przeszłości i zapobiec tragedii? Drama jest krótka, bo ma tylko pięć odcinków, ale znajdziemy w niej romans, zazdrość, intrygę. Do tego zobaczymy również piękne kreacje, ponieważ akcja toczy się wśród przyszłych projektantów mody.

Legally Romance

Produkcja chińska, 2022. Na tę dramę czekałam z niecierpliwością, gdyż jestem wielką fanką Z. Tao. Nie zawiodłam się, przynajmniej na razie, bo drama jest nadal w trakcie emisji. Qian Wei była zdolną studentką prawa, jednak nie udało jej się zdobyć wymarzonej pracy. Pełni funkcję asystentki prawnika i jednocześnie swojego kolegi ze studiów, Lu Xuna. W przeszłości Lu Xun był od niej lepszy niemal w każdym aspekcie, a teraz jest jej szefem. Pewnego dnia Qian Wei budzi się na sali wykładowej i ze zdumieniem odkrywa, że przeniosła się do czasów studenckich. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że pamięta wszystko, co ma się wydarzyć w przyszłości. I tak krok po kroku dąży do tego, by tym razem pokonać Lu Xuna. Drama jest wciągająca, zabawna i zaskakująca. Nie obędzie się również bez wzruszających momentów. Myślę, że zaspokoi ona oczekiwania fanów chińskich produkcji. Jako ciekawostkę dodam, że w ścieżce dźwiękowej do serialu znalazła się również piosenka w wykonaniu Z. Tao You are the rest of my life.


Magnolia poleca:

Signal

Signal – koreańska produkcja z 2016 roku – to jedna z kultowych już dram policyjnych z oryginalnym scenariuszem, znakomitą obsadą i ciekawą oprawą muzyczną. Młody, ambitny i nieco zbyt arogancki profiler kryminalny pracuje dla policji, jednocześnie nie wierząc w jej skuteczność i sprawiedliwość. Chce sam znaleźć prawdę, kryjącą się za tragicznymi wydarzeniami sprzed lat. Pomoc przychodzi zupełnie niespodziewanie. Park Hae Young wchodzi w posiadanie tajemniczego walkie-talkie, za pomocą którego nawiązuje kontakt z policjantem… z przeszłości, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. W ten sposób dwie linie czasowe krzyżują się, a Lee Jae Han – ten z przeszłości – razem z Park Hae Youngiem i starszą detektyw Cha Soo Hyun (a dawniej podopieczną Lee Jae Hana) będzie w stanie znaleźć prawdziwych sprawców zbrodni sprzed lat, a także odkryć przyczyny swojego zniknięcia. To bardzo dobrze rozpisana historia, nietypowo łącząca elementy fantastyczne z prawdziwymi sprawami kryminalnymi, przede wszystkim zaś ukazująca szeroką gamę ludzi z policji, ich różne charaktery i motywacje.

Hit the Top

Komedia koreańska z 2017 roku. Opowiada ona o popularnym muzyku Yoo Hyun Jae, który nagle przenosi się z 1993 roku do współczesności, odkrywając, jak bardzo zmieniło się życie jego bliskich i współpracowników po jego tajemniczej śmierci, a także doznając szoku z powodu dynamicznych przemian, jakie zaszły w ciągu dwóch dekad. W dostosowaniu się do nowej rzeczywistości pomaga mu, aczkolwiek niezbyt chętnie, Lee Ji Hoon. Oficjalnie przygotowuje się on do egzaminów na urzędnika państwowego, a w tajemnicy przed ojcem trenuje, by zostać idolem. Zaś ojciec, dawniej menedżer Hyun Jae, obecnie prowadzi małą agencję muzyczną i opiekuje się niezbyt popularnym żeńskim zespołem, jednocześnie prowadząc piekarnię. I tak naprawdę nie jest biologicznym ojcem Ji Hoona…
Ta wydawałoby się lekka komedia omyłek ma jednak w sobie pewien nostalgiczny urok, ale i też dużo ciepła i wyrozumiałości wobec ludzi, którzy ciężko pracują, by osiągnąć swoje cele, spełnić marzenia. Mogą one być bardziej przyziemne, jak chociażby uzyskanie stanowiska, które daje stabilizację życiową. Mogą być także zupełnie inne, takie jak osiągnięcie sukcesu w przecież bardzo trudnym świecie showbiznesu. A może to będzie wyznanie miłości do wieloletniej przyjaciółki.


Dodałybyśmy jeszcze do tej listy dramy wspomniane już przy innych okazjach. Są to Life on Mars oraz Go Back Couple.

Mamy nadzieję, że powyższe polecenia zachęcą Was do obejrzenia tych dram. Niektóre z nich są dość mało znane, a szkoda, bo są bardzo interesujące. A co Wy byście dodali do tej listy?