Aktualności

Adaptacja, remake – czyli co inspiruje twórców dram?

Wielu z Was na pewno natknęło się na dramy, których fabułę już kojarzyliście. A może oglądając serial, który Wam się bardzo spodobał, zastanawialiście się, czy ktoś nie nakręcił remake’u?

Dlatego dziś chciałabym Wam pokazać i polecić dramy, które zostały nakręcone na podstawie amerykańskiego serialu, webtoona, mangi, czy też po prostu ukazały się w wielu wersjach językowych.


 

18 Again

Jest to zeszłoroczna drama, nakręcona na podstawie amerykańskiego filmu „17 Again” z 2006 roku.

Opowiada historię 37-letniego Hong Dae Younga. W liceum był popularnym koszykarzem z widokami na przyszłość. Teraz jest nieudacznikiem, który traci pracę, dzieci go nie szanują, a żona chce rozwodu. W wyniku tych wydarzeń zaczyna żałować tego, jak potoczyło się jego życie. Nagle dochodzi jednak do niezwykłej przemiany i Hong Dae Young budzi się jako 18-latek.

Aby zobaczyć, jak potoczą się jego losy, koniecznie obejrzyjcie „18 Again”.

 


 

Princess Jellyfish

Drama jest adaptacją popularnej mangi o tym samym tytule. W 2014 roku został również nakręcony film pełnometrażowy.

Kurashita Tsukimi jest cichą i zamkniętą w sobie dziewczyną, która kocha meduzy i inne zwierzęta morskie. Mieszka z przyjaciółkami i marzy, by kiedyś zostać ilustratorką. Pewnego dnia jej życie się odmienia, gdy poznaje dwóch braci: Koibuchi Kuronosuke i Koibuchi Shu i zdaje sobie sprawę, że wciąż ma szansę na miłość.

Dramę z polskim tłumaczeniem znajdziecie tu: https://www.meiq.pl/princess-jellyfish/

 


 

Fated to Love You / You are my Destiny

Pierwowzór dramy „Fated to love you” powstał w 2008 roku na Tajwanie. Od tamtej pory powstało jeszcze kilka innych wersji językowych: koreańska „Fated to Love You” z 2014 roku, tajlandzka „You’re my destiny” w 2017. oraz japońska i chińska „You are my destiny” z 2020. 

Fabuła kręci się wokół skromnej i cichej dziewczyny, wykorzystywanej przez współpracowników. Pewnego razu wybiera się na wycieczkę. W wyniku splotu wydarzeń zachodzi w ciążę z nowo poznanym mężczyzną, a następnie wychodzi za niego za mąż. Jeśli chcecie poznać jej dalsze perypetie, powinniście obejrzeć przynajmniej jedną ze wskazanych wyżej pozycji.

Moją ulubioną wersją tej dramy, jest chiński remake z 2020 roku. A która Wam najbardziej przypadła do gustu?

 


 

Criminal Minds

Ta k-drama to remake serialu stacji CBS o tym samym tytule. Amerykańska wersja doczekała się do tej pory piętnastu sezonów. Koreańska ma jedynie 20 odcinków.

Jest to serial kryminalny o fikcyjnej jednostce NCI (National Criminal Investigation), która zajmuje się tworzeniem profili psychologicznych groźnych przestępców. W koreańskiej wersji zobaczymy wielu mniej lub bardziej znanych aktorów, m.in. Lee Joon Gi, który zagrał główną rolę w dramie tłumaczonej przez nasz zespół „Flower of evil”.

 


 

True Beauty

Jest to adaptacja znanego webtoona o tym samym tytule. Drama powstała w 2020 roku i cieszyła się dużą popularnością. Być może dlatego, że była długo zapowiadana w mediach? Ja myślę jednak, ze to za sprawą przezabawnej aktorki Moon Ga Young oraz dwóch przystojnych aktorów: Cha Eun Woo oraz Hwang In Yeop.

Webtoon oraz drama ukazują perypetie wesołej, ale nie grzeszącej urodą licealistki Im Joo Kyung, która ukrywa swoją twarz pod makijażem. Zostaje ona uwikłana w trójkąt miłosny z jedynym chłopakiem, który zna jej prawdziwe oblicze – przystojnym i inteligentnym Lee Su Ho oraz z równie przystojnym buntownikiem Han Seo Joonem. Którego chłopaka wybierze? Czy miłość pozwoli jej odkryć prawdziwe piękno?

Dramę z polskim tłumaczeniem znajdziecie tu: https://www.meiq.pl/true-beauty/

 


 

Meteor Garden

Do tego tytułu mam sentyment, gdyż była to moja pierwsza azjatycka drama w życiu i od razu skradła moje serce. Mowa o chińskiej serii z 2018 roku.

Jednak nie była to pierwsza drama o tym tytule. Pierwowzór został wyemitowany w 2001 roku, a wyprodukowany był na Tajwanie. Drama doczekała się kilku remake’ów. W 2005 roku w Japonii powstała drama pod tytułem „Hana Yori Dango”, w 2009 wyemitowano koreańskie „Boys Over Flowers”, a w 2018 roku Netflix wyemitował wspomniany już przeze mnie „Meteor Garden”.

Drama opowiada historię dziewczyny z ubogiej, aczkolwiek kochającej się rodziny. Bohaterka zaczyna uczęszczać do elitarnej szkoły/na uniwersytet (zależnie od wersji), gdzie rządzi F4/K4 – czwórka bogatych, przystojnych i popularnych chłopaków, którzy są postrachem szkoły. Główna bohaterka jest jedyną, która im się sprzeciwia i tym samym staje się obiektem zainteresowania przywódcy grupy.

Jako ciekawostkę dodam, że na 2021 rok jest planowana emisja tajlandzkiej wersji tej dramy „F4 Thailand: Boys Over Flowers”. Jestem bardzo ciekawa, jak ona wypadnie na tle starszych serii.

 


 

The Good Wife

„The Good Wife”: koreańska z 2016 roku oraz japońska z 2019. – dwie dramy nakręcone na podstawie bardzo popularnego amerykańskiego serialu o tym samym tytule. Serial „Żona idealna” liczy obecnie 7 sezonów, natomiast wersje azjatyckie mają po jednym sezonie.

Historia prawniczki, która poświęciła swoją karierę dla rodziny. Gdy jej mąż, znany prokurator, zostaje uwikłany w skandal, kobieta wraca do pracy, aby odnaleźć własną tożsamość.

Oglądaliście azjatyckie wersje tego serialu? A może ktoś z Was widział również amerykański pierwowzór? Dostrzegacie podobieństwa lub znaczące różnice? Jeśli tak, to koniecznie napiszcie o tym w komentarzu.

 


 

Itazura na kiss

Jest to kolejna adaptacja mangi w tym zestawieniu. Manga została stworzona w 1991 roku przez Kaoru Tadę. Od tamtej pory doczekała się wielu adaptacji. Ja doliczyłam się ośmiu: 6 seriali i 2 filmów, w tym jeden w trzech częściach. Dramy i filmy zostały wyprodukowane w Japonii („Itazura na kiss” z 1996 i 2013, oraz film „Mischievous Kiss The Movie”), Tajlandii („Kiss me”), na Tajwanie („Miss in kiss” oraz film „Fall in love at first kiss”) i w Korei („Playful kiss”).

Bohaterka jest niezbyt inteligentną, ale wesołą i pełną pozytywnej energii dziewczyną. Na inauguracji nauki w liceum, zakochuje się od pierwszego wejrzenia w najinteligentniejszym chłopaku w szkole. Jej miłosne wyznanie zostaje przez niego odrzucone, a dziewczyna zostaje wyśmiana przez uczniów. Jakby tego było mało, jej dom ulega zniszczeniu (w zależności od wersji: w wyniku trzęsienia ziemi czy uderzenia meteorytu) i wraz z ojcem przeprowadza się do domu jego przyjaciela z czasów szkolnych. Jak się zapewne domyślacie, synem właściciela domu jest nie kto inny, jak pierwsza miłość naszej bohaterki. Od tej pory dziewczyna próbuje zrobić wszystko, by zdobyć serce niewzruszonego chłopaka.

I w tym przypadku także mam swoją ulubioną wersję, a mianowicie japońską „Itazura na kiss” z 2013 roku. Uwielbiam ją i często do niej wracam.

 


 

My Dangerous Wife

Ta zeszłoroczna koreańska drama jest oparta na japońskiej serii „Boku no Yabai Tsuma” z 2016 roku.

Jest to historia małżeństwa z kilkuletnim stażem, które na pierwszy rzut oka wydaje się szczęśliwe. Znudzony życiem małżeńskim mężczyzna wdaje się w romans ze swoją pracownicą. Wraz z kochanką planuje on pozbycie się żony. Jednak ich plany zostają pokrzyżowane, gdy małżonka nagle znika.

Tę dramę z polskim tłumaczeniem znajdziecie tutaj: https://www.meiq.pl/my-dangerous-wife/

Ciekawostka: Drama doczekała się również wersji tureckiej. Szukajcie jej pod tytułem „Tehlikeli Karim”.

 


 

Suits

Gorąco polecam również ten koreański remake z 2018 roku. Oparty jest na amerykańskiej 9-sezonowej serii „Suits – W garniturach”.

Serial opowiada o młodym mężczyźnie, który jest bardzo inteligentny i posiada fotograficzną pamięć. Od dziecka pragnął zostać prawnikiem, jednak jego sytuacja materialna mu na to nie pozwalała. Przez przypadek trafia on na rozmowę o pracę do znanej firmy prawniczej i zostaje w niej zatrudniony jako asystent najlepszego prawnika.

Lubię dramy prawnicze, a na tę trafiłam przez przypadek. Nie żałuję. Naprawdę fajnie się ją oglądało, a na uwagę na pewno zasługuje ciekawa kreacja aktorska Park Hyung Shika.

 


To już wszystko, co dla Was przygotowałam. Mam nadzieję, że przynajmniej kilka propozycji przypadnie Wam do gustu. Jeśli znacie dramy wpasowujące się w ten temat, koniecznie dajcie znać w komentarzu.

 

Autor: Sysia 🙂