Aktualności ,

10 dram, które warto zobaczyć po obejrzeniu „Squid Game”

Wielu z Was na pewno oglądało „Squid Game”. Drama ta bardzo szybko stała się hitem i wspięła się na szczyt wielu rankingów. Widzowie często pytają: „Co dalej? Czy znajdzie się coś, co jest choć trochę podobne do tego netflixowego hitu?”. Odpowiadając na Wasze pytania, przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu dram (i jednego filmu), które powinny spodobać się tym, którzy oglądali „Squid Game”. Oczywiście tych z Was, którzy nie widzieli tego serialu, również zachęcamy do lektury. Być może któraś z naszych propozycji przekona Was do tego gatunku.

 


Alice in Borderland

Wiele osób po obejrzeniu „Squid Game” sięga po kolejną netlixowską produkcję, czyli japońskie „Alice in Borderland”. Fabuła opiera się na tym, że główny bohater Arisu (zjapońszczona wersja imienia Alice) wraz z dwójką przyjaciół nagle odkrywa, że zostali sami na świecie. Okazuje się jednak, że jest to jakiegoś rodzaju gra, w której wygraną rozgrywki jest zwykła karta do gry oraz kilka dni bezpieczeństwa, natomiast przegraną jest śmierć. Rozgrywki są bezlitosne, a zwroty akcji zaskakujące. Kto stoi za całą grą i czy tak naprawdę można ją wygrać? Tego właśnie bohaterowie muszą się dowiedzieć. Świetna obsada i niesamowita gra aktorska to tylko wisienka na torcie tej trzymającej w napięciu produkcji, więc jeśli ktoś lubi klimaty gier polegających na przetrwaniu, to zdecydowanie pozycja obowiązkowa.

 


Liar Game

Pierwsze skojarzenie po choćby usłyszeniu tytułu „Squid Game” to dla wielu dramomaniaków była japońska drama „Liar Game” z 2007 roku, która doczekała się również dwóch kontynuacji oraz wersji koreańskiej w 2014. Zarówno wersja japońska, jak i koreańska są tak samo dobre, a ogólny zarys fabuły jest podobny. Wszystko kręci się wokół tytułowej „Gry kłamców”, w której zwycięzca wygrywa dużą sumę pieniędzy, natomiast przegrany dużo pieniędzy traci. Do tej gry została wciągnięta główna bohaterka, która jest niemalże najbardziej naiwną i łatwowierną osobą w całym wszechświecie. Jak więc ma wygrać grę polegającą na oszukiwaniu? Na szczęście udaje jej się zdobyć pomocnika w postaci genialnego oszusta, który właśnie wyszedł z więzienia. Cała gra składa się z kilku rund, z których każda jest osobną grą i na każdym etapie odpada kilku uczestników, można więc powiedzieć, że jest to klasyczny motyw survivalowy. Pomysły na gry są jednak bardzo ciekawe, a sposoby wymyślane przez uczestników, żeby wyeliminować konkurencję – genialne. Dlatego dramę ogląda się z nieustającym zainteresowaniem w wyczekiwaniu, jaki będzie następny ruch Mistrza Gry oraz jej uczestników. Zresztą sam twórca „Squid Game” przyznał, iż „Liar Game” było jedną z jego inspiracji podczas pisania scenariusza do hitowego serialu.

 


Devil Judge

Zastanawialiście się, jak zmieni się świat po zakończeniu pandemii? „Devil Judge” to drama osadzona w niedalekiej przyszłości. Koreą – zmagającą się z jeszcze większymi nierównościami społecznymi oraz kryzysem wywołanym przez epidemię – rządzi charyzmatyczny, ale dość nieobliczalny prezydent, który w ramach reform wprowadził „Sąd na żywo”. Program ten, będący jednocześnie transmisją prawdziwych procesów sądowych, z unikatową formą orzekania winy podejrzanych, ma być jednym z elementów „nowego ładu”. Drama skupia się na historii i relacji dwóch sędziów, Kang Yohana (Ji Sung) i Kim Gaona (Park Jinyoung). Wydawałoby się, że różni ich wszystko, są niczym woda i ogień. Jednak wskutek okoliczności i działań jednego z nich odkrywają, że łączą ich podobne cele, choć podejście do ich osiągnięcia diametralnie się różni. Czy uda się im połączyć siły i wymierzyć sprawiedliwość faktycznym sprawcom? Kto w społeczeństwie ogarniętym kryzysem i chaosem jest faktycznie diabelski, kto spośród bohaterów jest prawdziwym czarnym charakterem? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszam do obejrzenia tej dramy.

Dramę z naszym tłumaczeniem znajdziecie tu.

 


Beyond Evil

Tej dramy nie można ominąć, jeśli chodzi o jej brutalność, mroczny klimat i zaskakujące zwroty akcji. Tutaj wszyscy mają swoje tajemnice, gdzie widok krwi i morderstwa grają pierwsze skrzypce, a i psychopatycznych postaci również nie zabraknie. Mistrzowsko prowadzona fabuła kryminalna oraz gra aktorska dodatkowo przyprawiają widza o dreszczyk. Jeśli ktoś jeszcze się zastanawia, czy warto, to niech dłużej nie zwleka!

Dramę z polskim tłumaczeniem znajdziecie tu.

 


My Name

Jest to kolejna netflixowa produkcja, która powinna spodobać się fanom „Squid Game”. Jest to historia Yoon Jiwoo, która w dniu swoich urodzin jest świadkiem śmierci ojca z rąk tajemniczego napastnika. Aby odnaleźć zabójcę, przyłącza się do przestępczej organizacji, której członkiem był jej ojciec, i pod okiem szefa gangu szkoli się w walce. Następnie wstępuje do policji, licząc, że uda jej się odnaleźć osobę odpowiedzialną za morderstwo i pomścić ojca. „My Name” to serial brutalny, z dużą dawką akcji i tajemnicy. Spodoba się fanom nieco mroczniejszych seriali, którzy lubią kino mocnych wrażeń.

 


Taxi Driver

Jeśli oglądaliście „Squid Game” i lubicie taki klimat, to koniecznie obejrzyjcie „Taxi Drivera”. Nasz główny bohater Kim Doki był oficerem sił specjalnych, cechowała go uczciwość we wszystkim, co robił. Jednak zasady, jakimi się kierował, umierają wraz ze śmiercią jego matki, która padła ofiarą seryjnego mordercy. Po tym traumatycznym przeżyciu postanawia przyjąć pracę w Rainbow Taxi. Jednak nie jest to zwykła firma, oferuje ona klientom usługę w postaci „zemsty” na oprawcach. Jeśli klient wybierze opcję zemsty, Kim Doki staje się nie tylko taksówkarzem, ale także egzekutorem i koszmarem osób, które dopuściły się wszelkich okrutnych rzeczy wobec klientów Rainbow Taxi. Dzięki umiejętnościom całego zespołu firmy taksówkarskiej mamy zapewnione wszystko to, co cechuje dobry serial akcji. Należy jednak zaznaczyć, że każdy odcinek jest niezwykle emocjonalny, wynika to z brutalności współczesnego świata i koszmaru, jaki przyszło przeżywać klientom tej wyjątkowej taksówki.

Drama została przetłumaczona przez nasz zespół. Znajdziecie ją tu.

 


Hot-Blooded Youth

Drama trochę inna niż wszystkie, jakie tutaj przedstawiliśmy, ponieważ z jej akcją przenosimy się sto lat wstecz, do Szanghaju w latach dwudziestych XX wieku. W tych czasach realną władzę w Chinach sprawowali koloniści brytyjscy czy francuscy, którzy za nic mieli sobie życie biednych Chińczyków. Drama rozpoczyna się od tego, że w ramach rozrywki bogaci urządzają grę, w której biedni mają rywalizować ze sobą w różnych konkurencjach, by zdobyć nagrodę pieniężną. Oczywiście nie są to niewinne gry, lecz takie, które mogą kosztować uczestników nawet życie. Jest to jednak jedynie początek historii o grupie osób, która, choć nie ma nic, to próbuje dokonać rewolucji i zmienić obraz ówczesnych Chin. Pomimo dużej ilości odcinków, drama od samego początku do końca trzyma w napięciu i nie dość, że zapewnia odpowiednią dawkę akcji i przedstawia nam świetnie wykreowane postacie, to jeszcze rzuca nieco światła na sytuację Chin w tamtych czasach, co również niejednego może zainteresować.

https://www.youtube.com/watch?v=TONxzWhLbK0

 


Awaken

Drama, która powinna przypaść do gustu osobom lubiącym nietypowe zbrodnie, eksperymenty na ludziach i tajniki psychologii. Fabuła kręci się wokół sprawy kryminalnej, w której ludzie zaczynają ginąć. Jednak nie są to typowe morderstwa, ponieważ każde z nich poprzedzone jest zaszyfrowaną zagadką, zdradzającą miejsce i czas śmierci. Poza tym każda z ofiar zdaje się popełniać samobójstwo, czasem wręcz na oczach śledczych badających tę sprawę. Drama trzyma widzów przed ekranem dzięki świetnie wykreowanym wyrazistym postaciom, w szczególności dzięki szefowi oddziału badającego sprawę i jego kolorowym lizakom, a także dzięki zmuszającym do myślenia łamigłówkom oraz zagwozdkom psychologicznym. Zobaczycie tu również skutki uboczne u osób, na których były w przeszłości  prowadzone eksperymenty. Drama trzyma w napięciu do samego końca i wrażliwszym osobom może momentami złamać serduszko.

Dramę z polskimi napisami możecie znaleźć tutaj.

https://www.youtube.com/watch?v=NfCMLFxLvSM

 


Flower of Evil

Jest to kolejna drama, której nie może zabraknąć w tym zestawieniu. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to typowa drama o rodzinie i jej wewnętrznych konfliktach. Jednak im dalej, tym mroczniej. Nagle widzimy, że nic nie jest takie, na jakie wygląda. Kochający mąż i ojciec okazuje się synem seryjnego mordercy sprzed lat, do tego jest ścigany listem gończym. Skrywa on w sobie wiele tajemnic – jedne mroczniejsze od drugich. Drama jest pełna zwrotów akcji i niejasności. Widz nie wie do końca, czy głównemu bohaterowi powinno się kibicować. Jeśli lubicie takie tajemnicze seriale, to „Flower of Evil” na pewno Wam się spodoba.

Polskie tłumaczenie zajedziecie na naszej stronie: klik.

 


Dark Hole

Drama, w której dobry thriller miesza się z elementami fantastyki. Historia zaczyna się w momencie, gdy z leja krasowego zaczął wydobywać się ciemny dym, a ludzie, którzy go wdychali, przemieniali się w niebezpieczne kreatury. Historia w świetny sposób pokazuje reakcje ludzi postawionych w kryzysowej sytuacji, co w połączeniu ze świetną obsadą i dobrze wykreowanymi postaciami daje naprawdę świetny efekt.

Tutaj możecie znaleźć tę dramę z polskimi napisami: klik.

https://www.youtube.com/watch?v=qWSw0cjbIjc

 


Battle Royale

Nie drama, lecz film z 2000 roku, będący absolutnym klasykiem, jeśli chodzi o historie survivalowe. Fabuła opiera się na tym, że w drodze losowania wybrani zostają uczniowie jednego z liceów, którzy trafiają na bezludną wyspę, aby rozegrać makabryczną grę. Jej zasady są proste: przez trzy dni uzbrojeni uczestnicy gry będą próbować wyeliminować pozostałych – swoich szkolnych kolegów. Jeżeli po trzech dniach przy życiu pozostanie więcej niż jeden zawodnik, wszyscy ocaleni zginą. Jeśli oglądaliście i podobały Wam się „Igrzyska Śmierci”, „Alice in Borderland” czy inne historie oparte o grę pod hasłem „zabij, zanim zostaniesz zabity”, to koniecznie powinniście sięgnąć po najstarszą z tych adaptacji, czyli właśnie „Battle Royale”.

 


Mamy nadzieję, że nasze zestawienie zachęci Was do obejrzenia tych dram. A może dodalibyście jeszcze jakieś tytuły do tej listy? Jeśli tak, to napiszcie o tym w komentarzu.